GeneralStatutesOfficersAcademiciansRosterAwards
PublicationsMeeting EndorsementForthcomingFora Highlights

Appointees up to 14th Elections
Back  


1st Election (1989)
M. Billy†, France
R.C. Bradt, USA
A.J. Burggraaf, The Netherlands
A.C.D. Chaklader, Canada
N. Claussen, Germany
L.E. Cross, USA
G. De Maria, Italy
A.G. Evans†, USA
V.D. Frechette†, USA
R. Garvie†, Australia
E.P. Glasser, Scotland
H. Hausner†, Germany
S. Hayakawa†, Japan
L.L. Hench†, USA
S.E. Hulbert, USA
K.H. Jack†, UK
D.L. Johnson, USA
P.S. Kisly, Ukraine
M. Koizumi†, Japan
D. Kolar†, Yugoslavia
M.G. McLaren†, USA
R. Metselaar, The Netherlands
L. Michalowsky, Germany
A. Mocellin, France
M.J. Murray, Australia
P.S. Nicholson†, Canada
D.E. Niesz, USA
J.A. Pask†, USA
D.A. Payne, USA
W.R. Prindle, USA
C.N.R. Rao, India
K.D. Reeve, Australia
W.H. Rhodes, USA
R. Roy†, USA
V. Satava, Czechoslovakia
A.W. Searcy†, USA
G.P. Shveikin, Russia
S. Somiya, Japan
E.C. Subbarao, India
E.D. Tamás, Hungary
F. Thümmler, Germany
Y. Tretyakov†, Russia
D.R. Uhlmann, USA
J.B. Wachtman, USA
N. Yamamoto†, Japan
Xi Yao, China
Zhong-Xian Zhao, China

2nd Election (1990)
J.C. Bednorz, Switzerland
D. Beruto, Italy
H.K. Bowen, USA
J.E. Burke†, USA
P. Greil, Germany
Jing-Kun Guo, China
S. Hampshire, Ireland
R. Hannink, Australia
D.P.H. Hasselman, USA
A. Hendry, Scotland
A. Heuer, USA
T. Hirai, Japan
K. Inamori, Japan
J.R. Johnson, USA
C.R. Kurkjian, USA
J.D. Mackenzie, USA
K.A. Müller, Switzerland
R. Naslain, France
R.E. Newnham†, USA
D.W. Readey, USA
E. Ruh†, USA
S. Saito†, Japan
S. Sakka, Japan
M. Yoshimura, Japan
Xiao-Wen Zhang, China

3rd Election (1991)
G.H. Beall, USA
H. Herman, USA
W. Hermel, Germany
Shin-Ichi Hirano, Japan
N. Ichinose, Japan
F. Kanamaru, Japan
F.F. Lange†, USA
Jiazhi Li, China
A. Makishima, Japan
E. Matijevic, USA
K. Okazaki†, Japan
Della M. Roy, USA
H.G. Sowman, USA
D.P. Thompson, UK
G.F. Ziegler, Germany

4th Election (1992)
P. Goursat, France
K. Haberko, Poland
P. Hagenmuller, France
Dongliang Jiang, China
You Song Kim, Korea
T. Kokubo, Japan
J.S. Moya, Spain
D.G. Munz, Germany
C. Rizzuto, Italy
A.G. Romashin, Russia
M. Rühle, Germany
M.V. Swain, Australia
Qiming Yuan†, China

5th Election (1994)
F.W. Aldinger, Germany
S. Baik, Korea
D.R. Clarke, USA
L.J. Gauckler, Switzerland
M. Inagaki, Japan
S.D. Jang, Korea
A. Kato, Japan
K. Komeya, Japan
A.G. Merzhanov†, Russia
K.J. Rao, India
S.J. Schneider, USA

6th Election (1995)
H. Banno, Japan
R. Danzer, Austria
I. Dmitriev, Russia
G. Grathwohl, Gerrnany
D.W. Johnson, USA
J. Livage, France
K. Logan, USA
H. Matzke, Gerrnany
Z. Munir, USA
S-J. Park, Korea
L.D. Pye, USA
H. Schubert†, Germany
M. Shimada, Japan
N. Soga, Japan
Y.Y. Sun, China
R. Tressler†, USA
J.A. Varela†, Brazil
K. Wakino†, Japan

7th Election (1996)
J.F. Baumard, France
P. Boch†, France
K.T. Faber, USA
H-G. Kim, Korea
H-Z. Miao, China
M. Mitomo, Japan
N.N. Oleynikov, Russia
H. Schmalzried, Germany
Z. Yin†, China
J. Zarzycki†, France

Special Election (1997) Industry & Innovation
P.R.H.M. Bittencourt, Brazil
A. Bossetti†, Italy
D.A. Duke, USA
J.E. Enrique Navarro, Spain
W.K. Fischer, Switzerland
E. Gaidzinski†, Brazil
M.T. Gibson, UK
T. Hayashi†, Japan
J.G. Heinrich, Germany
J. Huber, Germany
T. Ishikawa†, Japan
I.M. Lachman, USA
P.J. Lamicq, France
D-B. Lee, Korea
V.M. Loginov†, Russia
J.B. Mac Chesney, USA
F. Marazzi†, Italy
Y. Naruse†, Japan
M.S. Newkirk, USA
I. Oda, Japan
M. Poppi†, Italy
J. Recasens, France
W.H. Rieger, Switzerland
A. Rizzi, Italy
W. Schulle, Germany
C.E. Semler, USA
K. Sugita, Japan
C. Ullrich, Germany
L.G.A. von Boch, Germany
H. Walter, Germany

8th Election (1999)
S.M. Barinov, Russia
F.J. Cambier, Belgium
A.K. Cheetham, USA
Y. Kagawa, Japan
T.O. Mason, USA
G.L. Messing, USA
P. Sajgalik, Slovakia
Y. Sakabe, Japan
V.V. Vikulin, Russia
Q.R. Yin, China
K.H. Yoon, Korea

9th Election (2002)
V.N. Antsiferov, Russia
S. Asano, Japan
I.P. Borovinskaya, Russia
Sang-Hee Cho, Korea
A. Escardino, Spain
J. Lis, Poland
E. Longo, Brasil
B. Nagai, Japan
P.Dj. Sarkisov†, Russia
M. Singh, USA
E. Yasuda, Japan

10th Election (2004)
J.L. Amoros Albaro, Spain
Yoshio Bando, Japan
P.F. Becher, USA
I-Wei Chen, USA
B. Derby, UK
Lian Gao, Cina
Chang-Chun Ge, Cina
Y. Gogotsi, USA
D.J. Green, USA
M. Hoffmann, Germany
Junichi Hojo, Japan
Hideo Hosono, Japan
Kazunori Kijima, Japan
Doh-Yeon Kim, Korea
S. Komarneni, USA
M. Kosec†, Slovenia
W.M. Kriven, USA
D.B. Marshall, USA
J.W. McCauley, USA
Koichi Niihara, Japan
C.G. Pantano, USA
R.P. Riedel, Germany
M.Yu Rusin, Russia
G.C. Wei†, USA
Akira Yamaguchi, Japan
E.D. Zanotto, Brazil

11th Election (2006)
J.H. Adair, USA
D.K. Agrawal, USA
M.W. Barsoum, USA
T. Chartier, France
W.J. Clegg, UK
P. Colombo, Italy
R.A.L. Drew, Canada
Kunihito Koumoto, Japan
B.L. Krasny, Russia
V.V. Mitic, Serbia And Montenegro
Yoshinari Miyamoto, Japan
Tatsuki Ohji, Japan
Tatiana A. Prikhna, Ukraine
Rishi Raj, USA
C.A. Randall, USA
G.A. Schneider, Germany
N. Setter, Switzerland
T.R. Shrout, USA
H.L. Tuller, USA
O. Van Der Biest, Belgium
Weiguang Zhu, Singapore

12th Election (2007)
M.J. Edirisinghe, UK
R. Freer, UK
M.P. Harmer, USA
Suk-Joong L. Kang, South Korea
Hua-Tay Lin, USA
K.J.D. MacKenzie, New Zealand
Kiyoshi Okada, Japan
V.C. Pandolfelli, Brazil
J. Rödel, Germany
A.S. Rogachev, Russia
D. Suvorov, Slovenia
Isao Tanaka, Japan
E. Traversa, Italy
S. Trolier-McKinstry, USA
Keizo Uematsu, Japan
E.R. Vance, Australia

13th Election (2009)
S.M. Best, UK
K. Byrappa, India
Takashi Goto, Japan
Jow-Lay Huang, Taiwan
Toshihiro Ishikawa, Japan
E. Ivers-Tiffee, Germany
H.-J. Kleebe, Germany
A. Michaelis, Germany
G.D. Quinn, USA
A. Safari, USA
Yoshio Sakka, Japan
S.M. Wiederhorn, USA
Han-Ill Yoo, Korea
Yanchun Zhou, China

14th Election (2011)
R.K. Bordia, USA
J. Dusza, Slovak Republic
G. Fantozzi, France
Hai Doo Kim, Korea
L.C. Klein, USA
W. Krenkel, Germany
B.R. Lawn, USA
E.R. Leite, Brazil
A.L. Leriche, France
H. Mandal, Turkey
L.M. Manocha, India
S. Mathur, Germany
P. Miele, France
M. Naito, Japan
R.E. Riman, USA
D. Singh, USA
G. Timellini, Italy
Wei-Hsing Tuan, Taiwan
Fumihiro Wakai, Japan
Kimihiro Yamashita, Japan
Yu Zhou, China

15th Election (2013)
L. Bergstrom, Sweden
Shaoming Dong, China
B. Dunn, USA
M. Ferraris, Italy
J.M.F. Ferreira, Portugal
Yuichi Ikuhara, Japan
Setsuro Ito, Japan
H. Maarit Jantunen, Finland
S.M. Johnson, USA
J.A. Lewis, USA
R. Muccillo, Brazil
S.H. Risbud, USA
M. Szafran, Poland
Masasuke Takata, Japan
R. Torrecillas, Spain
Min Wang, China
G.G. Wicks, USA

16th Election (2015)
Jun Akedo, Japan
J. Ballato, USA
A.R. Boccaccini, Germany
Wai-Yim Ching, USA
Morinobu Endo, Japan
J.W. Halloran, USA
Shinichi Kikkawa, Japan
J.L. Lamon, France
W.E. Lee, UK
Wei Pan, China
K.A. Richardson, USA
Kiyoshi Shimamura, Japan
T. Troczynski, Canada

Back  

WORLD ACADEMY OF CERAMICS Corso Mazzini 52 - 48018 Faenza (RA) ITALY - Phone +0546 664143 - Fax +0546 664138